26/8/11

Στους ομίλους του Europa League o ΠΑΟΚ & η ΑΕΚ

Ο κακός και ελλιπής ΠΑΟΚ έδωσε δικαιώματα στην Καρπάτι αλλά το γκολ του Μπαλάφα στο 55' ήταν αρκετό! Η ομάδα του Μπόλονι ήρθε ισόπαλη 1-1 και θα δώσει και πάλι το παρών στους ομίλους του Europa League.

Την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ εξασφάλισε η ΑΕΚ, που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην παράταση με τη Ντιναμό Τιφλίδας, στη ρεβάνς των πλέι οφ. Το ματς που έγινε στη γεωργιανή πρωτεύουσα είχε εξέλιξη-θρίλερ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Κοσκάτζε ισοφάρίζοντας το 1-0 του πρώτου αγώνα. Την πρόκριση έδωσε στο 111΄ ο Λεονάρντο με πέναλτι.

Με νίκη γοήτρου έκλεισε ο Παναθηναϊκός μία από τις πιο μαύρες σελίδες στην ευρωπαϊκή ιστορία του. Μετά το 3-0 στο Ισραήλ, οι «πράσινοι» επικράτησαν 2-1 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στη ρεβάνς των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ κι αποχαιρέτησαν από πολύ νωρίς την Ευρώπη.